Potápačská maska
Dobré videnie je jedno z najväčších radostí, ktoré môžeme pod vodou zažiť.

 

 

  Ľudské oko je prispôsobené k videniu vo vzdušnom prostredí. Keď sa ponoríme pod vodu, pozorované predmety sú silne rozmazané. Je to spôsobené tým, že vzduch má odlišné optické vlastnosti než voda. V priamom kontakte s vodou sa svetlo dopadajúce do oka  láme v odlišnom uhle a oko nie je schopné správne zaostriť.

 

Oko
Oko 
  
   Na vzduchu je vnímaný obraz vytváraný optickým systémom oka na sietnici a obraz vidíme ostro. Vo vodnom prostredí s vyšším indexom lomu je obraz vytváraný až za sietnicou a obraz je rozmazaný ako napr. pri silnej ďalekozrakosti.
   Potápačská maska umožuje vložiť vzduch medzi vodu a oko, takže vidíme rovnako ako na vzduchu – ostro. Avšak svetelné paprsky prechádzajú postupne vodou – sklom masky a opäť vzduchom, sa niekoľkokrát lámu pokiaľ dorazia k oku potápača. Z tohto dôvodu dochádza ku odchylkám videnia vo vode. Z dôvodu indexu lomu vody (1,33) sa predmety zdajú o 1/3 väčšie a o 1/4 bližšie.
   Vo vode je vždy zorné pole v horizontálnom a vertikálnom smere obmedzené uhlom 97º (Dvojnásobok hraničného uhlu lomu je 2 x 48º 45´, pokial je uhol dopadu väčší než hraničný, paprsok sa neláme, ale sa odráža). Vo vzdušnom prostredí je tento uhol 130º vertikálne a 180º horizontálne.
 
Videnie na vzduchuVidenie pod vodouVidenie s maskouObjekt videný s maskou
obrobrobrobr
    
 • Videnie na vzduchu: Obraz sa vytvára na sietnici oka a preto je ostrý. Index lomu sklovca vzhľadom ku vzduchu je taký, že je obraz na sietnici ostrý.
 • Videnie pod vodou: Obraz sa vytvára až za sietnicou, pretože podobný index lomu vody a oka neumožňuje vytvoriť na sietnici ostrý obraz. Oko sa chová ako ďalekozraké.
 • Videnie vo vode s maskou:  Sklo masky je tenkou vrstvou s dioptrickými plochami. Dioptrická plocha je optický systém zložený z dvoch priehladných homogénnych prostredí s rôznymi indexami lomu oddelených plochami.
 • Objekt videný s maskou: Optický systém zložený z dvoch dioptrických plôch, voda/sklo a sklo/voda môžeme prirovnať ku dioptrii voda/vzduch, pretože:
  - sklo má index lomu blízky indexu lomu vody,
  - sklo masky predstavuje tenkú vrstvu.
 
Ako si dobre vybrať masku:
 • Prvou a hádam najhlavnejšou vlastnosťou je tesnosť. Musí dokonale obklopiť všetky nerovnosti tváre a poskytovať maximálne pohodlie pri ponore. Tesnosť si môžete vyskúšať tým, že si masku priložíte na tvár bez použitia remienčekov a nadýchnete sa nosom. Pokial sa maska na tváry neudrží, znamená to, že maska nie je pre vas vhodná.

 • Kompenzácia tlaku sa musí prevádzať ľahko. Môžete si to overiť stlačením nosu.

 • Maska zmenšuje zorné pole, a to predovšetkým po stranách. Pre lepší zorný uhol je potrebné, aby sa sklo nachádzalo čo najbližšie k očiam.

 • Nevyberajte si moc malú masku, lebo môže vyprovokovať bolesť hlavy počas potápania alebo počas výstupu.Dobrá rada nad zlato:

 • Pred prvým použitím novej masky je nutné zotrieť mastnú vrstvu zo skla, ktorá je tam od výroby. Obe strany skiel umyjeme saponátovou vodou /bez alkoholu/.

 • Teplotný rozdiel medzi vodou a vzduchom v maske spôsobuje zarosenie masky. Na odstránenie tejto nepríjemnosti je potrebné pre ponorom rozotrieť trochu slín po vnútornej strane /najlepšie suchých/ skiel a potom ich opláchnuť vo vode.

 • Pred ponorom si skontrolujte, či nemáte pod maskou vlasy, kúsok obleku alebo inej výstroje - tým by vznikla netesnosť, cez ktorú, by vám tiekla voda do masky alebo by bola znížená pohodlnosť masky na tvári. 

 • Po ponore masku umyte vo vode, usušte a odložte do ochranného obalu.

 
maskyJedná sa o starší typ masiek. Dnes je používaný najmä v modelingu, kvoli lepšiemu pohladu na tvár potápača a pre detské amatérske potápanie. Samozrejme gumené licnice a popruhy boli vymenené za silikonové a tiež aj dizajn bol zmodernizovaný.
  
maskyJe novší typ masky ako predchádzajúca. Lícnice sú silikonóvé a má malý vnútorný objem robí z nej veľmi pohodlnú a praktickú masku. Túto masku využijú skôr amatérsky potápači alebo pri šnorchlovaní. Sklá a telo masky je prispôsobený tak, aby bolo jednoduchý prístup k nosu k vyrovnaniu tlaku v stredouší.
  
maska
Tento typ masiek je najčastejšie používaný potápačmi. Maska má dva sklá, pre každé oko samostané sklo. Malý vnútorný priestor a svoj špecifický tvar robí masku príjemnú a pohodlnú na používanie pod vodou.
  
maskaToto je nový typ masiek od firmy HydroOptix. Špeciálne dvojité kupolovité tvarovanie skiel eliminuje chyby videnia pod vodou - vzdialenosť a veľkosť.
  
maskaPotápačská maska s LED dislayom. Na vnútornom display zobrazuje aktualnu hlbku, dĺžku ponoru, tlak vzduchu a zostávajúci čas ponoru. LED display je umiestnený tak, aby nebránil potápačovi vo výzore počas ponoru, ale tak, aby mal potrebné informácie, ked ich bude potrebovať.
  
maska
Celotvárová maska. Určená skôr pre technických a profesných potápačov. Umožňuje dobrý výhľad, hlasovú komunikáciu a samozrejme aj ochranu tváre pred chladom vody.

maska

Tento typ masky nie je pre potápanie moc užitočný, ale väčšinu žien by potešil, lebo je zo 14 karátového zlata a môžete si ho kupiť cca. za 565$.

 

(uvedená cena je platná v dobe písania článku).

    
maskaCelkom zaujímavá maska. A to najmä integrovaným fotoaparátom v tele masky. maskaMáte problémy so zápalmi stredného ucha - táto maska to vyriešila - potápačská maska, ktorá udrží vaše uši suché.
    
maskaPotápačská maska s bočnými sklami. Lepšie videnie do strán, ale aj viac rozmerové a vzdialenostne skreslené kvôli niekolkým zalomeniam skielmaskaŠpeciálna maska pre šnorchlové potápanie. Nedá sa nevšimnúť špecialny tvar, ktorý zabezpečí perfektné videnie, malý vnútorný objem  s minimálnym hydrodynamickým odporom.
    
    


Poďakovanie a použitá literátúra: